DOLAR
17,9666
EURO
18,2773
ALTIN
1.018,71
BIST
2.980,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana
Açık
34°C
Adana
34°C
Açık
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Parçalı Bulutlu
34°C
Cumartesi Az Bulutlu
34°C
Pazar Az Bulutlu
34°C

Abdulaziz Kıranşal

1978 Kars doğumludur. İstanbul Kağıthane İmam hatip lisesi ve Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Aynı Üniversitenin İlahiyat Fakültesi Tefsir ana bilim dalında yüksek lisansını tamamladı. Halen aynı alanda akademik ve ilmi çalışmalarına devam etmektedir. Ahlak ve Maneviyat Risalesi, İslam Davetçilerine Dersler, Sosyal Medya İlmihali, Son Okçular Tepesi Evimiz Ailemiz, Müslüman Gençlere ve İslami Solun Müfessiri isimli kitapları bulunmaktadır. Yazıları Özgün Düşünce, İlayda, ve Tezkire gibi dergilerde yayınlanmaktadır. Milli Gençlik Vakfında üniversite başkanlığı ve orta öğretim başkanlığı gibi bir çok kademede görev yaptı. Ehli Sünnet Alimler birliği ve Müslüman alimler Birliğinde aktif görev aldı. Anadolu Gençlik Adana Şubesi bünyesinde DAİM Davet ve İslami ilimler Araştırmaları merkezinin kuruculuğunu yaptı. Halen Anadolu Gençlik Derneği & Milli Gençlik Vakfı Genel Merkez Danışma Kurulu Başkanlığı ve Milli Gazetede köşe yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Davet ve İslami İlimler Merkezinde Tefsir, Hadis ve Davet dersleri vermektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Dikkat! Bu belirtiler varsa iman zayıflığı hastalığına yakalanmışız demektir.

En son ne zaman bir namazı huşuyla kıldığını, en son ne zaman Kur’an okurken etkilendiğini, en son ne zaman gözyaşlarıyla dua ettiğini, en son ne zaman bir nafile oruç tuttuğunu, en son ne zaman ciddi bir infakta bulunduğunu hatırlayamamak. Yani uzun zamandır bu ruh hallerini yakalayamamak.

Etrafında işlenen haramlara, günahlara, haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı umursamaz davranmak. İyiliği emretme ve kötülükten menetme vazifesini terk etmek.

Allah’ı zikretmeyi unutmak. Günlük zikir ve virt vazifelerini yerine getirememek. Kur’an’la bağları koparmak. Cenaze ve düğün gibi özel bir durum gerçekleşmedikçe Kur’an’a vakit ayırmamak. Kur’an’ın manalarına, kıssalarına, uyarı ve müjdelerine önem vermemek, merak etmemek, üzerinde düşünmemek.

Yanında edilen gıybet, iftira, dedikodu ve küfürlere sessiz kalmak. Tavır koyma bilincini kaybetmek. Günaha dalmış insanlarla dostluğa, beraber oturup kalkmaya ve beraber yiyip içmeye devam etmek.

Yeme içmede helal gıda hassasiyetini kaybedip, alışverişlerde helalliğe dikkat etmemek. İçki ve benzeri haram maddelerin satıldığı yerlerden alışveriş yapmak ve yemek yemek veya konaklamak.

Farz namazlarda sürekli ihmalkâr davranmak. Namazları geçiştirerek kılmak veya huşu ve tadil-i erkâna riayet edememek. Sabah ve yatsı namazlarını sürekli kaçırmak. Cami ve cemaatle bağın tamamen kopması. Namazları hızlıca kılıp sünnetleri, dua ve tesbihatı terk etmek.

Kul hakkı, faiz ve haksız kazanç hassasiyetinin zayıflaması. Rüşvet, torpil, iltimas gibi büyük haramlara bile bir mazeret üretip bir fetva bulmaya çalışmak. Yanlışa düşen bizdense üstünü örtüp görmemezlikten gelmek.

Gözü haramdan, dili gıybetten, kalbi hasetten, mideyi haram lokmadan, cebi haram kazançtan koruyamamak ve haramların bütün hayatı işgal edecek bir düzeye gelmesi.

Dizikolik olmak. Bir namazı kaçırdığında bir diziyi kaçırdığı kadar üzülmemek. Dizilere heyecanlandığı kadar namaz, Kur’an ve Allah’ın zikrine heyecan, istek ve iştiyak duymamak.

Allah korkusunun azalması. Bu nedenle haram ve günaha karşı direniş ve sabır bilincinin

çökmesi. Günahlara kolayca düşmek. Bir türlü tevbeye sadık kalamamak.

Aileyi ve akrabaları ihmal etmek. Müslüman kardeşlere ziyaretleri kesmek. İnsanlardan uzaklaşıp nefsin istediği şekilde vakit geçirmeye yönelmek.

Çok yemek, çok uyumak ve çok konuşmak. Midesine, uykusuna ve konuşmalarına söz geçirememek. Aşırı derecede gevezelik hastalığına yakalanmak. Küfürlü ve müstehcen konuşmaları alışkanlık haline getirmek. Utanma duygusunun azalması.

Sünnetleri terk etmek. Hurâfe ve bidatlere merak salmak. Şüpheli şeylere dalmak. Sürekli haram sınırlarında dolaşıp durmak. Vaaz ve nasihatten etkilenmemek.

Müslümanların, mazlumların, gariplerin ve yetimlerin derdiyle dertlenmemek. Ümmet olma bilincini kaybetmek. Hayatı kendi hayatından, dertleri kendi dertlerinden ibaret görmek.

Borç alıp ödememek. Söz verip sözünde durmamak. Tartışınca aşırıya kaçmak. Küsünce barışa yanaşmamak. Çabuk öfkelenip geç sakinleşmek. Kırıcı ve incitici bir ahlaka sahip olmak. İftira etmekten ve yalan söylemekten korkmamak.

Mala ve dünyaya karşı hırsın artması ve ahireti unutmak. Dünya ve dünyalıklara karşı dayanılmaz bir şehvet duymak. Hiç ölmeyecekmiş gibi birikimlerde ve davranışlarda bulunmak. Dünyevi kazanımlar uğrunda uhrevi kazanımları feda etmek.

Merhametsizleşmek, nezaketsizleşmek, tahammülsüzleşmek, kabalaşmak ve affetmemek. Yani ahlakını kaybetmek. Nefret edilen ve kendisinden kaçılan bir insan haline gelmek.

Ailesinin İslami eğitimine önem vermemek. Çocuklarının ve eşinin namaz disiplinini ihmal etmek. Onlara nasihat etmemek. Onlarla ilgili ahirette karşılaşacağı sorumluluğu hafife almak.

Tesettür, iffet ve hayâ hassasiyetinin azalması. Kimlik bilincinin zayıflaması. Sıradanlaşmak. İdeallerini kaybetmek. Sürekli mazeret üreten, hiçbir şeyi beğenmeyen, hiçbir yükün altına girmek istemeyen, risk ve inisiyatif almayan pısırık ve mıymıntı bir karaktere dönüşmek.

Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.