Site Rengi

GÜNCEL
Papa Irak’a gitti
Şehit Korgeneral Osman Erbaş’ın ablasından duygulandıran sözler
Laiklik yükselişte! İşte dikkat çeken araştırma sonuçları
Korgeneral Osman Erbaş kimdir?
Fatih Altaylı’dan hükümete ‘helikopter’ tepkisi: “Makam araçlarına…”
Faizsiz konutta yeni dönem başlıyor
Katar Emiri Al Sani’den Tatvan’daki helikopter kazası nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı
Azerbaycan Başbakanı Asadov’dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a taziye telefonu
Türkiye’den KKTC’ye 765 kişilik cezaevi projesinde sona doğru
MSB açıkladı: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri toplantısının 11’incisi yapıldı
MSB’den Bitlis’teki helikopter kazasına ilişkin açıklama: İlk bilgilere göre kazanın nedeni belli oldu
PKK’ya destek veren derneğe operasyonda 7 tutuklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan şehitlere veda töreninde konuştu
Kimlik Sorununa Çözüm Arayışı.   ÖZE DÖNÜŞ Hareketi
Yunanistan’da 4.3 büyüklüğünde bir deprem daha
Bitlis’teki helikopter kazası… NATO’dan Türkiye’ye taziye mesajı
Bitlis’teki askeri helikopter kazası… Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit Korgeneral Erbaş’ın oğluna taziyelerini iletti
Bitlis’te şehit düşen Korgeneral Osman Erbaş, FETÖ’cü hain için ‘vur emri’ çıkarmıştı
Aliyev’den Erdoğan’a helikopter kazasındaki şehitler için başsağlığı mesajı
4 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!
ÖNDER’in kurucusu ve ilk başkanı Mehmet Yahya Kutluoğlu vefat etti
Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a 5 kuruşluk tazminat davası açtı
Ermenistan’da sular durulmuyor! Siyasi krizi giderek büyüyor
Son dakika: Yunanistan’da bir deprem daha!
Evlat nöbetindeki ailelerden CHP heyetine tepki: ‘Geç kaldınız’
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Az Bulutlu

Küresel sistemin para, libido ve imaj şeytan üçgeni ve Türkiye’nin enerjisini tüketmesi!

Yusuf Kaplan
1964 yılında Şarkışla'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kayseri'de tamamladı. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü, Sinema-TV Ana Sanat Dalından mezun oldu. Üniversite öğreniminden sonra İngiltere' ye gitti (1989 yılında M.E.B.'dan master+doktora" yapmak üzere burs kazanarak). 1991 yılında East Angila Üniversitesi'nde "Story-Telling and Myth-Making Medium: Television" adlı master tezi hazırladı. 1992 yılının Nisan ayında Londra Üniversitesi ve Middlesex Polytechnic'te Dr. Roy Armes'ın danışmanlığında doktara yaptı.
23.02.2021
50
A+
A-

Küresel sistemin para, libido ve imaj şeytan üçgeni ve Türkiye’nin enerjisini tüketmesi!

Avrupalıların modernite ile geliştirdikleri meydan okuma, dünyanın dengelerini yerle bir etti; sadece siyasî dengelerini değil elbette ki. Belki de daha önemlisi, insanın epistemolojik ve ontolojik imkânlarını ve konumlarını da.

ARA REKLAM ALANI

BATILILAR, BÜTÜN EMPERYALİZM BİÇİMLERİNİ DENEDİLER!

Bütün dünyada Batılı zihin kalıpları ve yaşama biçimleri hızla hâkim oldu. Modernitenin geliştirdiği meydan okuma, bütün medeniyetlerin zihin ve zeminlerini buharlaştırdı; böylelikle bütün medeniyetler kendi duyma ve algılama, düşünme ve yaşama biçimlerini terkettiler -ürpertici bir aşağılık kompleksinin eşiğine sürüklenerek…

17., hatta 18. yüzyıla kadar bütün medeniyetler kendi dünyalarında, kendi anlam haritaları çerçevesinde yaşıyorlardı. Modernitenin meydan okuması, bütün medeniyetlerin coğrafyalarına tecavüz etti, dünyalarını harap etti, kültürlerini yok etti.

Şunu söylüyorum: Modernite, sadece bir meydan okuma biçimi değil, aynı zamanda başka dinlere, medeniyetlere, kültürlere, hatta tabiata ve bizatihî varlığın kendisine bir saldırı biçimidir. Sadece coğrafî bir emperyalizm biçiminden söz etmiyoruz. Aynı zamanda epistemik, ontolojik ve metafizik emperyalizm biçimlerinden de sözediyoruz.

Tarihte ilk defa, görünür-görünmez veya teorik-pratik bütün emperyalizm biçimleri, modernler, Avrupalılar ve Amerikalılar tarafından hem insan hem tabiat hem de hakikat üzerinde denendi. Her yerde hem de!

Batı uygarlığının geliştirdiği saldırganlık biçimleri, sadece başka medeniyetlerin kendileri olarak yaşama, kendileri kalarak varolma haklarını yok etmekle kalmadı, aynı zamanda kendi yok oluşunun temellerini de attı!

Moderniteden itibaren, insanın madde, dünya ve insan üzerindeki tahakkümüne tanıklık etti insanlık. Şu an, hakikat-sonrası / post-truth çağda, insanı eşyanın, araçların kölesi hâline getiren postmodern izafileşmenin ve nihilizmin pençesinde kıvranıyor.

Şöyle de söyleyebiliriz: Modernite, insanın -elbette ki Batılı insanın- dünya, toplumlar, kültürler, insanlar, tabiat üzerindeki tahakkümünün tarihi.

Postmodernite ise, insanın icat ettiği eşyanın, araçların, –Heidegger’in “vahşî canavar” olarak tarif ettiği- ruhsuz teknolojinin insan üzerindeki tahakkümünün tarihi.

ÜÇ TARZ-I ŞİDDET: EPİSTEMİK, ONTO-TEOLOJİK VE METAFİZİK

Gelmek istediğim nokta önemli: Modernitenin insanı tanrılaştıran dünya tasavvuru, Batılıların dünyayı karış karış işgal etmelerine ve cehenneme çevirmelerine yol açtı. Postmodernitenin bir yandan eşyayı, dünyayı, araçları tanrılaştıran; öte yandan hızı, hazzı, abartıyı kutsayan, din dışı kutsallıklar icat ederek postmodern afyonlarla ([para / güç], [libido / haz] ve [pornografi / algı, imaj ve ayartılarla]) hem insanın geleceğini hem hakikatin geleceğini hem de bütün bunların mucidi Batı’nın geleceğini geri dönüşü zor bir çıkmaz sokağın eşiğine getirip bıraktı.

Moderniteyle başlayan postmoderniteyle bütün dünyada köksalan Batı uygarlığının zihin, zemin ve zaman idraki, insanı zihinsiz (epistemik şiddet), zeminsiz / yersiz-yurtsuz (onto-teolojik şiddet) ve “zaman”sız (yani geçmiş ve gelecek zaman duygusunun iptal edilmesi, her şeyin bura’ya ve şimdi’ye hapsedilmesi anlamında metafizik şiddet) sarmalının tam ortasına fırlattı.

Postkorona sürecinde, bu epistemjik, ontolojik ve metafizik kaosun yol açacağı büyük çatışmalar, köklü sorunlar bekliyor olacak bütün insanlığı…

İNSANIN METAFİZİK KAOSUNDAN BİYOLOJİK / BİYO-GENETİK KAOSUNA…

Önce insanı tanrılaştırıp dünya üzerinde tahakküm kuran seküler modern insan, sonra eşyaların, araçların kölesine dönüştü; önümüzdeki süreçte, insanın metafizik kaosu, bizzat biyolojik / biyo-genetik kaosuna dönüşecek ve bizatihî insan türünün cinsiyeti ve varlığı bile tehlikeye girecek.

Kapitalist küresel sistem, para, libido ve imaj ağlarının kapanına kıstırdı insanlığı. Kapitalist küresel sistemin, insanın geleceği, dünyanın geleceği ya da hakikatin geleceği gibi bir sorunu ve sorusu yok. Tek sorunu var: İktidarını yitirmemek. Bunun yolu da para, libido ve imaj şeytan üçgeninden oluşan düzenini pekiştirmek, tahkim etmek.

Bunun mümkün olabilmesiyse, insanın, insanlığın geleceği, dünyanın geleceği ve hakikatin geleceği gibi sorular sorma imkânlarını yok etmekten geçiyor… İnsanlığın sürüleştirilmesi, hız ve haz, ayartı ve tüketimin kölesine dönüştürülmesinden yani…

Dünya bize gebe, biz hakikate…

Ama biz birbirimizin boğazına çökmekle, basit siyasî çıkarların peşinde/n sürüklenmekle, birbirimize enerji ve kan kaybettirerek Türkiye’yi tehlikeli sulara sürüklemekle meşgulüz!

Allah akıl, basiret ve feraset versin bize!

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.