Site Rengi

DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,62
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Said Nursi’nin gerçek ve sahte şeyhleri ayıran formülü

Said Nursi’nin gerçek ve sahte şeyhleri ayıran formülü
REKLAM ALANI
13.09.2020
A+
A-

Said Nursi’nin gerçek ve sahte şeyhleri ayıran formülü

Şeyh, hoca adı altında sapık fikirlerini yayarak İslam karşıtlarına malzeme veren, samimi tarikat ve cemaatleri kirletmeyi amaçlayan şahıslar her zaman vardı

KAYNAK: RİSALEHABER

ARA REKLAM ALANI

Zamanında yetiştirilen ya da zaafları olanları kullanan komiteler, ihtiyaç duydukları an bunları piyasaya sunuyor. Maksatları bellidir. Gerçek dindarları zan altında bırakmak.

Geçmişten bugüne ta kıyamete kadar bu mücadele sürecek. Tarikat ve cemaat mensupları doğru İslam’ı yaşadığı müddetçe zarar görmeyecekler. Aksi halde saldırılar sürecek.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Risale-i Nur’da sahte şeyhlerin kimler olduğunu açıkça yazmıştı. Bunun için her zaman geçerli formülleri yazan Bediüzzaman’ın bazı sözleri şöyle:

O şeyh görünümlü kişi koyun postuna girmiş bir kurttur

Sual- Veli olan şeyhin, müddeî olan müteşeyyih (şeyh olmadığı halde bunu iddia eden sahte şeyh) ile farkları nedir?

Cevap- Eğer hedef-i maksadı, İslâmın ziya-yı kalb (kalpteki iman ışığı) ve nur-u fikriyle ittihad ve mesleği muhabbet ve şiarı (belirgin özelliği) terk-i iltizam-ı nefs (nefsin isteklerini yerine getirmeyi terk etmek) ve meşrebi (metot) mahviyet (tevazu) ve tarîkatı, hamiyet-i İslâmiye (İslam hakikatlerini insanlara ulaştırma çabası) olsa kabildir ki, bir mürşid ve hakikî şeyh olsun. 

Lâkin eğer mesleği tenkis-i gayrile (başkasını kusurlu gösterme) meziyetini izhar ve husumet-i gayr (başkasına düşmanlık) ile muhabbetini telkin ve inşikak-ı asâyı (ayrılığı) istilzam eden (gerekli gören) hiss-i taraftarlık ve meyelan-ı gıybeti (başkalarının dedikodusunu yapmak) intac eden (netice veren) kendine muhabbeti, başkalarına olan husumete (düşmanlığa) mütevakkıf (bağlı) gösterilse; o bir müteşeyyih-i müteevviğdir (şeyhlik taslayıp ağa olmaya çalışandır), bir zi’b-i mütegannimdir (koyun postuna girmiş bir kurttur).

Din ile, dünyanın saydına (avlanmasına) gider. Ya bir lezzet-i menhuse (çirkin ve uğursuz bir lezzet) veya bir içtihad-ı hata (yanlış bir hüküm) onu aldatmış, o da kendisini iyi zannedip büyük meşayihe (şeyhlere) ve zevat-ı mübarekeye (mübarek zatlara) sû’-i zan (başkaları hakkında kötü düşünmeye) yolunu açmıştır! (Münazarat)

Bu tipleri büyük tanımayınız!

“Velayetin (veli ve mübarek bir zat olmanın), şeyhliğin, büyüklüğün şe’ni (özelliği) tevazu ve mahviyettir (kendisini büyük görmeme). Tekebbür (kibirlenme, büyüklenme) ve tahakküm (zorla hükmetme) değildir. Demek tekebbür (kibirlenen, büyüklenen) eden, sabiyy-i müteşeyyihtir (kendisini şeyh sanan çocuktur). Siz de büyük tanımayınız.” (Münazarat)

Sapık grupların oluşmasında sahte şeyhlerin rolü

“Bir kısım dalalet (hak yoldan ayrılma, sapıklık) ve bid’at (dinde olmayıp sonradan çıkarılan dine zarar veren adetler) fırkalarının (grupların) teşekkülüne, bazı bidatkâr (İslam’ın özüne ve ruhuna ter davranışlara taraftar olan) müteşeyyihler (şeyhlik iddia edenler) sebebiyet vermiştir.” (Münazarat)

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.