DOLAR
8,8473
EURO
10,3786
ALTIN
498,83
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana
Çok Bulutlu
31°C
Adana
31°C
Çok Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
32°C
Pazar Az Bulutlu
34°C
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Salı Az Bulutlu
32°C

Abdulaziz Kıranşal

1978 Kars doğumludur. İstanbul Kağıthane İmam hatip lisesi ve Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Aynı Üniversitenin İlahiyat Fakültesi Tefsir ana bilim dalında yüksek lisansını tamamladı. Halen aynı alanda akademik ve ilmi çalışmalarına devam etmektedir. Ahlak ve Maneviyat Risalesi, İslam Davetçilerine Dersler, Sosyal Medya İlmihali, Son Okçular Tepesi Evimiz Ailemiz, Müslüman Gençlere ve İslami Solun Müfessiri isimli kitapları bulunmaktadır. Yazıları Özgün Düşünce, İlayda, ve Tezkire gibi dergilerde yayınlanmaktadır. Milli Gençlik Vakfında üniversite başkanlığı ve orta öğretim başkanlığı gibi bir çok kademede görev yaptı. Ehli Sünnet Alimler birliği ve Müslüman alimler Birliğinde aktif görev aldı. Anadolu Gençlik Adana Şubesi bünyesinde DAİM Davet ve İslami ilimler Araştırmaları merkezinin kuruculuğunu yaptı. Halen Anadolu Gençlik Derneği & Milli Gençlik Vakfı Genel Merkez Danışma Kurulu Başkanlığı ve Milli Gazetede köşe yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Davet ve İslami İlimler Merkezinde Tefsir, Hadis ve Davet dersleri vermektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Müslüman Gençler İçin İki Nefis Terbiyesi Yöntemi

Eğer insanlar sana itaat etsin istiyorsan önce nefsini itaat altına al. Unutma! Nefsini itaat ettiremeyenlere ne ordular, ne teşkilatlar, ne cemaatler, ne de ailesi ve çocukları hakkıyla itaat eder. Bil ki, kim nefsini Allah’a itaat ettirirse Allah da herkesi ona itaat ettirir. Eğer insanlar emrini, sözünü, vaazını, konferansını, talimatını dinlesin istiyorsan önce nefsine söz geçir. Unutma! Kendi nefsine söz geçiremeyenlerin sözü kimseye tesir etmez.

Eğer toplumu ıslah etmek istiyorsan önce nefsini ıslah et. Unutma! Kendi elini, dilini, gözünü, midesini, kalbini, zihnini, uykusunu, yemesini yani kendi nefsini ıslah edemeyenler toplumu da ıslah edemezler.

Eğer batıla muhalif olmak istiyorsan önce nefsine karşı muhalif ol. Nefsine muhalefet edemeyenin başkalarına muhalefeti de nefsi mutlu etmekten başka bir işe yaramaz.  

Nefisle cihatta seni başarıya ulaştıracak iki öneri:

Bir: Sakın Unutma! Nefsi ve iradeyi terbiye etmenin en etkili yöntemi iyi kılınmış bir namazdır. Namazına çeki düzen verebilirsen nefisle cihatta büyük bir başarı kazanmış olursun. Çünkü namaz, nefisle cihadın tüm merhalelerini barındıran, onunla tüm cephelerde savaşan, onu terbiye eden bir ibadettir. Namaz nefse karşı en büyük cihattır.

Sabah namazına kalkma alışkanlığı kazanırsan uykunu kontrol edebilirsin. Cemaatle namaza gitme alışkanlığı kazanırsan zamanını kontrol edip, planlayabilirsin. Namazda tadili erkâna riayet edersen, azalarına söz geçirme alışkanlığı kazanabilirsin. Namazını huşu ile kılabilirsen zihnini ve kalbini kontrol etme alışkanlığı kazanabilirsin. Bil ki, namaz, istisnasız her gün beş kez yapılan en istikrarlı nefis terbiyesi, irade eğitimi ve zaman kontrolü yöntemidir.

İki: Nefisle mücadelede iyi kılınmış bir namazdan sonra ikinci temel prensibin şeytan ve nefse bırakılmış bir dakikası bile olmayan yoğunlukta bir görev ve dava adamı olmak olsun. Unutma! Her boş vakit, nefsinin ruhunu işgal etmesi için şeytana sunulmuş iyi bir fırsat demektir. İşte bu nedenle muhakkak İslam cemaati içerisinde seni nefsin oyalamalarıyla değil, ümmetin dertleriyle dertlendirecek görevlerin olsun.

Sana bir dakika bile boş oturma fırsatı vermeyecek, dizi ve internet müptelası olmanı engelleyecek, gıybet ve kulis yapmana zaman bırakmayacak, şehvetin tuzaklarına karşı önüne set çekecek Müslümanca görevler, nefisle mücadelende ve iradeni terbiye etme sürecinde senin en büyük yardımcıların olacaktır.

Üstad Hasan el-Benna’nın dediği gibi, “Öyle yoğun olmalısın ki işlerin ve görevlerin vaktinden çok olmalı.” Unutma! Hakkın hâkimiyeti yolunda üzerine aldığın her görev, nefsin hezimeti yolunda atılmış büyük bir adım demektir. Tembellik ve görevsizlik, ruhunun etrafından dolaşan en büyük tehlikelerdendir. Ümmetin mücahid lideri Necmeddin Erbakan’ın dediği gibi, “Hakkın tesisi için çalışmamakla, Batılın hâkimiyeti için çalışmak arasında hiçbir fark yoktur.”  Ve sakın unutma eğer batıl bir hâkimiyet kuracaksa onu ilk önce tembellerin ruhlarında, gafillerin kalplerinde, uyuşukların bedenlerinde ve miskinlerin zihinlerinde kurar.

Unutma! Tembeller, uyuşuklar, miskinler ve ruhlarını gafletin işgal ettiği şahıslar, nefisle mücadelede kaybetmeye mahkûmdurlar. Çünkü atıl olanı batıl istila eder. Hayırla meşgul olmayanı da elbette şer meşgul eder. İşte bu nedenle yapacağın ilk hayır, şerri ve seni şerre sürükleyecek boş vakitleri terk etmek olsun. İslam adına planlanmış, yoğun, hareketli ve disiplinli bir hayat yaşamak, nefse karşı zafer kazanmanın en önemli yollarındandır.

Bu yolda günlerin ve saatlerin değil, dakikaların bile hesabını yapacak bir disipline sahip olmaya, hayatını bir düzene koymaya bak! Halsizliğe, isteksizliğe, heyecansızlığa, zihni dağınıklığa, ruhi kuruntulara ve yersiz vesveselere karşı en etkili ilaç, seni ayağa kalkmaya ve iş yapmaya mecbur bırakan görevler ve sorumluluklardır.

Asla boş kalma! Ümmet için bir iş yap, oku, yaz, araştır, bir konferans ver, bir zulme karşı çık, bir haksızlığa itiraz et, bir hakkı teslim et, bir toplantı yap, bir arkadaşına nasihat et, bir genç yetiştir, bir Müslüman’ın derdiyle dertlen, bir garibe yardım et, bir mescide namaza git, yoldaki bir taşı kaldır, anne-babanı ziyaret et, ailenle ilgilen ama asla boş kalma!

Yazarın Diğer Yazıları
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.