DOLAR
8,6259
EURO
10,1275
ALTIN
492,42
BIST
1.386
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Adana
Az Bulutlu
33°C
Adana
33°C
Az Bulutlu
Çarşamba Gök Gürültülü
33°C
Perşembe Gök Gürültülü
31°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C

Bediüzzaman: Benim dâhil olduğum cemaat ittihad-ı İslâmdır

Bediüzzaman: Benim dâhil olduğum cemaat ittihad-ı İslâmdır
REKLAM ALANI

Bediüzzaman: Benim dâhil olduğum cemaat ittihad-ı İslâmdır

Bu dinî heyet efradı, şarkta olsa, garbda olsa, cenubda olsa, şimalde olsa beraberiz

(Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin DİVAN-I HARB-İ ÖRFÎ adlı eserinden bölümler.)

MAKALE – 14

SEKİZİNCİ VEHİM

Asıl ittihad-ı İslâm (Volkan’da “asıl ittihad-ı Muhammedînin..” şeklinde) olan buradaki cemaata, manen gibi sureten de intisab edenlerin ekserisi avam, bir kısmı da meçhul-ül hal olduğundan, fitne ve ihtilafı (Volkan’da “bir esas-ı metine adem-i istinadı ima ediyor” cümlesi) îma ediyor?..

Elcevab:

Belki ağraza adem-i müsaadesine binaendir ki, evail-i İslâm’a müşabehetidir. Hem de madem maksadı, ittihad ve i’lâ-yı Kelimetullahtır. Teşebbüsât ve harekâtı da ibadettir. İbadet câmiinde şâh ve geda birdir. Müsâvât hakikî düsturdur. İmtiyaz yoktur. Zîrâ en ekrem, en müttakidir. Ve en müttaki, en mütevazidir.

Binaenaleyh, manen asıl hakikat-ı ittihada intisabiyle beraber, sureten onun nümunesi olan bu uhrevî ve sırf dinî cemaate (Volkan’da “ön cemiyete” kelimesiyledir) intisab ile teşerrüf edecek, yoksa şeref vermeyecektir. Bir katre, bahr-ı ummanı tezyid edemez. Hem de bir günah-ı kebire ile imandan çıkmadığı gibi, şems garbdan tulû’ etmediğinden tevbenin kapısı da açıktır.

Bir desti müteneccis su, bir denizi tencis etmediği gibi; kendi de temizlendiğinden, şimdi bu nümune-i ittihada intisab eden adama şartımız olan Sünnet-i Nebeviyeyi (Aleyhissalâtü Vesselâm) ihya ve evamirine imtisal ve nevahîden içtinab ve asayişe ilişmemek (Volkan’da “ve muhafaza-i meşrutâ-i meşruaya ” ifadesiyledir) elinden gelse azm-i kat’î ile… dâhil olan bazı meçhul-ül hal olanlar bu hakikat-ı âliyeyi lekedar edemez. Zîrâ kendi lekedar olsa da, imanı mukaddestir.

Bu ünvan-ı mukaddese böyle bahane ile leke sürmek; İslâmiyet’in kıymet ve ulviyetini bilmemekle beraber, kendini ahmak-un nâs ilân etmektir. Nümune-i ittihad olan cemaatimize (Volkan’da “cemiyetimize” kelimesiyledir) -sair cem’iyât-ı dünyeviyeye kıyasen- leke sürmeyi, ta’riz etmeyi cemi’-i kuvvetimizle reddederiz. İstifsar tarîkiyle bir itirazları olursa cevaba hazırız. İşte meydan…

Benim dâhil olduğum cemaat burada tafsil ettiğim ittihad-ı İslâmdır. (Volkan’da “cemaat ve ittihad-ı İslâm” yerine “cemiyyet” ifadesiyledir.) Yoksa mu’terizlerin bâtıl tevehhüm ettikleri cem’iyet-i mütehayyele değildir. Bu dinî heyet (Volkan’da: “Bu cemiyetin efradı” şeklindedir) efradı, şarkta olsa, garbda olsa, cenubda olsa, şimalde olsa beraberiz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.