Site Rengi

DOLAR 8,0302
EURO 9,4858
ALTIN 490,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Sisli

Cinsel İstismar Değil Genç Evlilik

Sema Maraşlı
Sema Maraşlı 19 Temmuz 1969 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya gelmiştir. Orta okul okumak için Kız Meslek Lisesine gitmiştir. Maneviyata ve psikolojiye merakından dolayı orta okuldan sonra ki tahsil hayatını Kur'an kursunda dini ilimler okuyarak geçirmeye karar vermiştir. Dört yıllık İmam-Hatip Lisesini iki yılda dışarıdan bitiren yazar üniversite okumak yerine Kur'an Kursu öğretmenliğine devam etmeye karar vermiş, Diyanet İşleri Başkanlığının sınavlarına girerek resmi Kur'an Kursu öğretmeni olarak çalışmaya başlamıştır.
26.04.2020
A+
A-

Avrupa ülkelerinde ve dünyanın pek çok ülkesinde evlilik yaşı, rüşt yaşı ve cinsel rüşt yaşı birbirinden farklıdır.

Bunların üçü bir tek Türkiye’de aynı ve üçü için en yüksek olan 18 yaş sadece bizde var. Neden?

ARA REKLAM ALANI

Cinsel rüşt yaşı: Bir kişinin yasal olarak cinsel eylemlerinin bilincinde sayıldığı ve bu eylemlere rıza gösterebildiğinin yasal olarak kabul edildiği en küçük yaştır.

Cinsel rıza yaşından sonra kişilerin rıza ile cinsel birlikteliği suç sayılmaz. İster inancına göre nikah kıysın, ister birlikte yaşasın bir ceza oluşmaz.

Bizim dışımızdaki ülkelerde evlilik yaşı ile rüşt yaşı aynı değil, cinsel rıza yaşı bazı ülkelerde rüşt yaşı ile aynı fakat evlilik yaşı ile aynı değil. Ülkelerin genelinde evlilik yaşı 16-18 iken cinsel rüşt yaşı ortalama olarak 13-14 olarak belirlenmiş.

Yazı da kullandığım görselde Avrupa ülkelerinin rüşt yaşı görünüyor.

Dinimizde de rüşt yaşı var. Ergenliğe girmiş ve evlilik sorumluluğunu taşıyacak olgunluğa gelen kişiler evlenebilir. Genç evlilere bakıyoruz, büyük çoğunluğu gayet güzel evlilik sorumluluğunu taşıyor, birbirleriyle iyi anlaşıyorlar, çocukları olmuş güzelce büyütmüşler. Dinen de bir engel yok.

“18 yaş altı çocuktur” diye savunanlar: “Uluslararası sözleşmelerce 18 yaşın altındaki her bireyin ‘çocuk’ kabul edildiği açıktır, Türkiye’ de bu sözleşmelere imza attı” diyorlar.

Bu uluslararası sözleşmeleri inceledim, hiç de öyle denildiği gibi değil. İstisna ile 18 yaş altı çocuk kabul ediliyor. Mesela Birleşmiş Milletler çocuk haklarına dair sözleşmede şöyle yazıyor:

“Bu sözleşme uyarınca çocuğa uygulanabilecek olan kanuna göre daha “erken yaşta reşit olma durumu hariç” on sekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır.”

“Erken yaşta reşit olma durumu” diye bir şart ile 18 yaş altına çocuk denmiş.

Cinsel rıza yaşı 14 yaş olan ülkeler:

Almanya, Avusturya, İtalya, Belçika Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Portekiz’de cinsel rüşt yaşı 14 olarak kabul ediliyor.

Almanya’da 14 yaşın altındakiler çocuk, 14-18 yaş genç, 18-21 ise genç yetişkin olarak sayılıyor.

İngiltere’de reşit olma yaşı 16 yaş iken, 13 yaş üstü rıza ile cinsel birlikteliklere ceza yok. 13 yaş altı rıza da olsa cinsel istismar sayılıp cezalandırılıyor.

Fransa’da cinsel rıza yaşında alt sınır yok.

Japonya ve Kore’de yasal cinsel rıza yaşı 13.

Hollanda’da rüşt yaşı 16 iken 12 yaşındaki bir çocukla, onun izni olduğu sürece ilişkiye girmek suç sayılmıyor.

ABD de rıza yaşı eyaletlere göre değişiyor. Ortalama 14 fakat 12-13 yaş olan yerler de var.

Son yıllarda İngiltere ve ABD toplam doğumların yarısını 14-17 arası ergen doğumları teşkil ediyor. Fakat bunca sayıya rağmen onların cinsel istismar sorunu yok fakat bizim cinsel istismar problemimiz var, nasıl oluyorsa! Onlar ülkenin gençlerini toplayıp hapse tıkmıyorlar. Aile olmak isteyen gençlerine her türlü desteği veriyorlar. Bizim gençlerimizi hapse tıkmamıza bakıp kıskıs gülüp eğleniyor olmalılar, Yoksa insan haklarına aykırı diye bize çoktan sopa göstermişlerdi.

Kanunlarını aldığımız hiç bir Batı ülkesinde 13-14 yaş sonrası rıza ile cinsel birlikteliklere ceza yok. Avrupa’da böyle bir ceza olsa gençlerin çoğunu hapse atmaları gerekir.

Ülkemizde yaş konusu şu şekilde:

Evlilik yaşı, rüşt yaşı ve cinsel rüşt yaşı 18 olan dünyadaki tek ülke biziz. Görselde de Türkiye kıpkırmızı bir renkle görünüyor.

Ülkemizde kız 15 yaşını doldurmamışsa erkeğin yaşı kaç olursa olsun, erkeğin yaşı da 18 yaş altı olsa da kızın rızası kabul edilmiyor, istismar sayılıyor ve gönüllü yaptığı evlilik tecavüz kabul ediliyor ve 18 yaş altındaki kocalar tecavüzden ağır hapis cezaları alıyor.

Fakat zina serbest, taraflardan biri şikayet etmedikçe zina da yaş sınırı yok. Fakat evli olanlar dini nikahları olduğu için düğün yaptıkları ya da çocukları olduğu için yakalanıyorlar.

Kızlar 16 yaşını doldurmuşsa mahkeme kararıyla evlenebiliyorlar fakat dava açmak, uğraşmak, sonuç beklemek (olumsuz da sonuç çıkabilir) pek yapılmıyor. Zaten bu evliliklerin çoğu kaçarak yapılıyor mahkemeye gitmiyorlar. 18 yaşına kadar……..

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.