Kalın: Ülke genelinde sokağa çıkma yasağının ekonomiye maliyeti ağır olur

Kalın: Ülke genelinde sokağa çıkma yasağının ekonomiye maliyeti ağır olur

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, koronavirüs salgınına rağmen neden ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanmamasının nedenlerini açıklarken “Bunun ekonomiye maliyeti çok daha ağır olurdu” dedi.

NTV canlı yayınına katılan Kalın, koronavirüs önlemlerine hakkında konuştu. Kalın, Bilim Kurulu’nun bazı tavsiyelerine uyulmadığı iddialarına dair, “Bazen kurulun çalışmalarıyla siyasi irade arasında görüş ayrılığı oluyor veya kurulun tavsiyelerinin yerine getirilmediği gibi spekülatif haberlerin çıktığını görüyoruz. Böyle bir şey söz konusu değil” derken, “Bilim Kurulu işin tamamen tıbbi, bilimsel tarafına bakarak tavsiyelerde bulunur. Ekonomi paketiyle ilgili görüş beyan etmesi zaten beklenemez. Kendi alanıyla ilgili yaptığı tavsiyeler bugüne kadar kural haline gelmiştir, uygulama haline gelmiştir” ifadesini kullandı.

İNFAZ DÜZENLEMESİ

Yeni infaz düzenlemesine ilişkin de görüşlerini aktaran Kalın, talebin toplumun her kesiminden geldiğini söylerken “Af yasası değil, bir infaz düzenlemesi yapıldı. Bu talepler toplumun her kesiminden geliyor. CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne götürme hakkı var” şeklinde konuştu.

MASKE DAĞITIMINDA YAŞANAN SORUNLAR

Ücretsiz maske dağıtımında sorunlar yaşandığını kabul eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, “Bunu düzeltmek lazım. Yaşanan sorunları çözmek için çalışmalarımız sürüyor. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, kolay değil 82 milyon vatandaşımıza bu maskeleri ulaştırmak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanmamasına ilişkin “Bunun ekonomiye maliyeti çok daha ağır olurdu. Bunun toplumsal hayata, insan psikolojisine de maliyeti farklı şekillerde olurdu. İnsanlar bazen iyi niyetle ama maalesef altında bilimsel veriler olmadan bu tür önerilerde bulunabiliyorlar” dedi.

ARA REKLAM ALANI