Elazığ’da 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye’nin dört bir yanından yardımlar geldi. Ancak bazı HDP’li belediyelerin yardımlarının geri çevrildiği iddiasını içeren açıklama tartışmalara sebep oldu.

Hürriyet’tten İsmail Saymaz’ın aktardığına göre tartışmaların odağındaki isim olan İçişleri Bakanı Soylu, HDP’li belediyelerinden yapılan yardımların tamamının geri çevrildiğinin doğru olmadığını söyledi.

“Sağlık ve güvenlik açısından geri çevirdik”

Yardımların Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile organize edildiğini belirten Soylu, HDP’li Ergani Belediyesi’nin başkanlık ile bir koordinasyon sağlamadan yardım gönderdiğini belirtti. Soylu, “Kriz anında sağlık ve güvenlik açısından geri çevirdik. Buna karşın HDP’li Kars Belediyesi AFAD ile işbirliği yaptığı için yardımları kabul ettik” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Kars’tan gelen yardımların AFAD ile organize bir şekilde gönderdiğini ve kabul edildiğini belirtti. HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de yardımları AFAD İl müdürlüğü ile birlikte topladıklarını ve Elazığ’a teslim ettiklerini belirtti.

HDP açıklaması

Ergani Belediyesi Eş Başkanı Meryem Yıldız, BirGün gazetesine yaptığı açıklamada yaşadıklarını şu ifadelerle anlatmıtşı:

Yardımlarımızı gerekirse AFAD ve Kızılay’a vereceğimizi söyledik. Gıdaların son kullanma tarihlerine bakalım, kontrollerini yapalım dedik, kabul etmediler. Gıdayı bir yere kadar kabul etmemiz mümkün ancak battaniye kadın ve çocuklar için gereken şeyler, ısıtıcılar ve battaniyeler vardı. Bunları almamaları mümkün değil. Bu karar tamamen siyasidir. Şu an yardım görülen bölgelere gidiyor, biz daha kırsal bölgelere yardımın gitmediğini ve oralara yardım götürmek için çabalıyoruz. Yardımlarımızı yapamadan Ergani’ye dönmek zorunda kaldık.