Site Rengi

GÜNCEL
Azerbaycan’da ‘Kanlı Ocak’ kurbanları anılıyor
Türkiye’den Libya’ya başsağlığı mesajı
ABD’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 411 bini geçti
Türkiye’den İsrail’in yasa dışı yerleşim eylemlerine kınama
Cumhurbaşkanı Aliyev’den TÜRKSOY’a teşekkür
İstanbul merkezli FETÖ operasyonu
Gelecek Partisi il başkanlarından, Selçuk Özdağ’ın evinin önünde açıklama
Ömer Çelik: Türkiye düşmanlarının diliyle Cumhurbaşkanımıza saldırdılar 
Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı davada savunmalar alınıyor
Yargı reformuna 80 öneri
Ümit Özdağ hakkındaki gerekçeli karar açıklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çok önemli ‘dil’ mesajı: Devrilmeye mahkumdur
Meteorolojiden birçok ile ‘kar, buzlanma ve don’ uyarısı
FETÖ’nün üst düzey 2 sorumlusu Ankara’da yakalandı!
20 Ocak korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!
MEB’den flaş yüz yüze eğitim açıklaması
Bakan Ersoy: Kültür ve sanatın bıraktığı izi başka yollarla oluşturamazsınız
TBMM Başkanı Şentop, 1990 yılında şehit olan Azerbaycanlı askerleri rahmetle andı
İzmir’de Yunanistan tarafından itilen 32 göçmen kurtarıldı
Biden cephesinde Türkiye’ye sert çıkış
Afşin Hatipoğlu, Selçuk Özdağ ve Orhan Uğuroğlu’na Düzenlenen Organize Saldırılar Hakkında…
Abdurrahman Dilipak, Aşılamanın durdurulması İçin Mahkemeye Gitti…
Molla Beşir Varol’dan ​Yunan Başpiskopos’a “İslam dini” tepkisi
Abdurrahman Dilipak, “Halimize bakıyorum da aldatılmaya doymadık galiba”
CHP’nin camii teklifine AK Parti’den itiraz. ” Bir Camii yapılacaksa onu da biz yaparık”
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Parçalı Bulutlu

Yeniden “hılful fudul”a..

Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak, 1949 yılında Osmaniye’nin Düziçi ilçesine bağlı Haruniye’de dünyaya geldi. Babasının adı Ali Rıza, annesinin adı Fatma Pakize’dir. Dilipak, 1969 yılında Konya İmam-Hatip lisesini tamamladı. Güzel Sanatlar Akademisine girmek için resim dersleri alsa da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Filolojisi bölümüne girdi. Burada 2 yıl okuduktan sonra İstanbul Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik Halkla İlişkiler Yüksek Okuluna kaydoldu ve 1980 yılında mezun oldu.
22.12.2019
100
A+
A-

Türkiye Düşünce Platformu” diye, internet ortamında Türkiye gündemini tartışan bir platforn var. Bu platform yakında  çok farklı yeni bir yapıya dönüşecek. Burada yüzlerce önemli insan var, politikacı, ilim adamı, gazeteci, STK temsilcisi, her kesimden insan var. Malezya’da 5 ülkenin katılımı ile yapılan İslam ülkelerinin temel meseleleri ile ilgili bir zirve var. İstanbul’da ASSAM’ın ev sahipliğinde  “İslam Birliği” temalı bir istişare toplantısı yapılıyor, 2 gün sürecek olan. Bu arada “Türkiye Düşünce Platformu”nun eliyle İstanbul’da sanal ortamda faaliyet gösterecek “Sanal bir şehir” düşünülüyor. Batılıların “Cyber city” dedikleri türden bir şehir. Burada gerçek hayatta olan her şey ve gerçek hayattaki kurumların sanal ortamda karşılıkları da olabilecek. Yapay zeka ile yönetilen, sanal gerçeklikten öte artırılmış gerçekliğin de  yer alacağı bir site. Yani geleceğin dünyası için bir simülasyon merkezi gibi de düşünülecek bir ortamdan söz ediyoruz.

Nasıl bir site derseniz, kökü mazide olsa da bugünü ve yarına yolculuğu kurgulayabileceğimiz bir “Darusselam”dan söz ediyoruz. Buna yeni bir “Darul Erkam” da diyebilirsiniz. “Medine Pazarı”nı bugüne nasıl taşırız ya da “Hılful Fudul” bugün yeniden örgütleyebilir miyiz. Yeni bir “Medine sözleşmesi” yazabilir miyiz? Kendi kavram ve kurumlarımızla, bilimi, sanatı, Mediası ve tabi Cami’si ve Cemaati ile aslında bir “İslam şehri / Dar-ul İslam” hayal ediliyor. Burada derneği, vakfı, marketi, kütüphanesi, mektebi, camisi, dergahı, gerçek hayatta ne varsa, İslami bir endişe ile filitrelendirildikten sonra her şey olabilecek.

ARA REKLAM ALANI

Bunu duyurmak için bir manifesto yazalım dedik, bir araya geldik ve arkadaşlarımızın görüşlerini de aldıktan sonra ortaya şöyle bir metin çıktı: (Bunu sizlerle, bu kısa bilgi notu ile paylaşmak istedim)

“Şairin dediği gibi biz ne harabiyiz, ne de harabati. Kökü mazide olan atiyiz!

Alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz.

Biz Allah’ın rızasının tecellisinin vesilesi olma iradesi ile ortaya çıkan, adaletten, barıştan, hürriyetten yana, katılımcı, çoğulcu, şeffaf, insan haklarına saygılı bir hukuk devleti inşa etmek iradesine sahip, haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı, ehliyet ve liyakati önceleyen bir topluluğuz. Yaşadığımız zamana ve mekana şahitlik iradesi ile ortaya çıkan, Hakk’ın ve halkın gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olmayı üstün bir erdem olarak gören bir millet, bir ümmet, bir cemaat ferdi, kişisiyiz. Biz Müslümanlardanız. “Beynel Müslimin”iz. Bu alameti farikamızla, yeryüzündeki bütün erdemli insanlar ve mazlumlarla müttefikiz. Yeryüzünde değer üreten ve başkasının mal, can, namus, akıl-inanç ve nesline yönelik tehdit oluşturmayan herkesle, nimet ve külfet dengesine dayalı itilaflar kuracağız.

İttihad, İttifak ve İtilaf çerçevesinde, bütün insanlığın hayrına olmayan bir çözüm önerisi bizim önerimiz olmayacaktır.

Hak merkezli bir dünya tasavvurumuz var. Biz bu anlamda ne Müslümancı, ne de insancıyız. Bir topluluğa olan öfkemiz bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmemeli. Haksızlık yapan babamız da olsa, haksızlığa uğrayan düşmanımız da olsa, Haklıdan yana olmalıyız anlayışını yüceltiyoruz. Bir insan bir hayvana zulmediyorsa biz o insana karşı o hayvanın yanında olacağız. 

Bize göre insan “birey” değil, “ferd”dir, kişidir. Ve bir insan “ekmel-i mahlukat”, “eşref-i mahlukat“ olabileceği gibi, söz ve davranışları ile “Belhum Adal” da olabilir. Biz Allah’a ve ahiret gününe iman etmiş bir topluluğuz ve inanıyoruz ki, bir gün ve mutlaka, bu dünyada yaptığımız ve yapmamız gerekirken yapmadığımız, söylediğimiz ve söylememiz gerekirken söylemediğimiz her şeyden hesaba çekileceğiz. Bu dünyada yapıp yapmadıklarımızla, ya kendi sırtımızda kendi cennetimize tuğla taşıyacağız, ya da kendi cehennemimize sırtımızda odun taşıyacağız.

Biz parmak uçlarımız gibi bir birinden farklı insanlarız. Farklılıklarımıza rağmen barış içinde, bir arada bulunmamızı sağlayan şey, korkularımız ve umutlarımızın benzeşikliğidir. Aynı geçmişten, aynı gelenekten geliyoruz ve aynı geleceğe doğru yürüyoruz. Yüzümüz aynı yöne dönük. Birlikte karar alırken istişare ve şûra ile hareket edeceğiz. İhtilaf ettiğimizde hakeme başvuracağız, yetkisini bizden alan ve bize hesap veren başlara itibar edeceğiz. Haksızlıklar karşısında susmayacağız. Dürüst, bilgili, cesur ve sabırlı olacağız. Yaptığımız işi en iyi şekilde yapacağız. İki günümüz birbirine eşit olmayacak.

Biz inanıyoruz ki, birimizin bir diğerine uzaklığı onun bize uzaklığına eşittir. Birimizin fikri bir diğerimize ne kadar garip geliyorsa, o bir diğerinin fikri de ötekine o kadar garip gelecektir. Bu anlamda ittifak ettiğimizde birlikte hareket edecek, ihtilaf ettiğimizde, akıl, usul, sözleşme ve erdeme aykırı olmadıkça birbirimizi mazur göreceğiz.

Yeryüzü ölçekli bir sorumluluk anlayışına sahibiz. Kenar-ı Dicle’de bir kurt bir koyunu aşırsa ya da yıkık bir köprüden geçerken topal bir keçinin ayağı sürçse onun sorumluluğu bize aittir diye düşünenler topluluğu olacağız.

Biz inanıyoruz ki, karanlık aydınlığın yokluğudur. Işık gelince karanlık yok olur. Biz kendimizi değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir. Herkes için ancak yaptığının karşılığı vardır. Aklımız kadar iman eder, aklımız kadar amel işleriz. Elbette tek başına akıl hakikatin kaynağı ve ölçüsü de değildir. Aynı zamanda biliyoruz ki, Allah cahil, zalim, fasık, münafık, müstekbir ve müfsidler topluluğuna yardım etmeyecek, onların üstüne pislik yağdıracak ve işlerini sarp dağlara sardıracaktır. 

Bu anlamda aklımızı kiraya vermeyecek, din ve devlet büyüklerini putlaştırmayacak, onları İlah ve Rab edinmeyecek ve bu şekilde Şeytanın bizi Allah’la aldatmasına izin vermeyeceğiz.

İşte o zaman kuyudaki Yusuf’u Mısır’a sultan eden Allah, yeryüzünün emanetini bize verecek. Yeryüzünü bize mescid kılacak. Biz bugünün Yusufları olacağız (İnşallah).

Kimseye muhtaç olmadan, onurlu bir yaşamı tüm insanlığa sağlamak, muhtaç olan herkese “veren el” olabilmek, dünyayı imar ederek ahirette kurtuluşa ermek, bu hedefe giden yolda gerekli maddi imkanlara kavuşmak için “helal kazanç” yollarını geliştirmeyi hedefliyoruz, insanı ve çevreyi “ifsad” eden tüm sebeplerin tespiti ve ortadan kaldırılması için Arif Alim, Adil Amir, sermayenin vicdanı olan Amil işbirliği ile  gerek sanayi, ticaret ve finans erbabının, gerekse çalışanların haklarını, “ehliyet, adalet ve iktisat temel kuralları içinde, ülkemiz özelinde ve genel olarak  İslam toplumu ve tüm insanlığa huzur getirecek çözümler üretilmesi ana hedeflerimizden olacaktır. 

Biz Türkiye Düşünce Platformu’yuz. Umudumuz korkumuzdan, sevgimiz nefretimizden büyük bizim.”

Geçen gün Erol Yarar, Taşkın Koçak, Prof. Dr. A. Akın, Ahmet Taha, M. Sevgili ve birkaç arkadaş daha vardı ve bu metne son şekli verildi. Selâm ve dua ile.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.