Site Rengi

GÜNCEL
Yahudilere mülk satarsanız İslam mezarlığına gömülemezsiniz
Maddi ve manevi hastalıklara şifa ramazan 13 Nisan’da başlayacak
Nisan ayında birçok il beyaz rahmete bürüdü
Erdoğan: Kırım’ın ilhakını tanımıyoruz
Bakan Selçuk’tan ‘Okullar kapanacak mı?’ sorusuna yanıt
Saymaz’dan imalı gönderme: Aldırma reis bir umuttur yaşamak…
17 yıl sonra İsrail zindanlarından kurtulsa da ailesini tanıyamadı!
Kavganıza bizi niye alet ettiniz
Rusya’dan gözdağı: İşte Putin’in yeni silahı
Bakan Soylu: Afet neticesinde alınan hasarlar bir yanıyla da değişim için büyük fırsattır
Ayasofya Camii eski imamı Mehmet Boynukalın koronavirüse yakalandı
Abdurrahman Dilipak: “Kongre yapılıyor ama cemaatle namaz yasak”
İşte gözaltına alınan emekli amirallerin ifadeleri: Kaçacak değiliz Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Montrö Boğazlar Sözleşmesi bildirisi nedeniyle gözaltına aldığı 10 amiralin ifadeleri ortaya çıktı.
Ramazan ayı öncesi domatese yüzde 50 zam geldi
Cumhurbaşkanı’na hakaret eden öğrenci yurtlarda kalamayacak
HÜDA PAR-HDP görüşmesi mümkün mü?
Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü
Rusya tehdit etti! ABD gemi yolluyor…
Endonezya’da 5.9 büyüklüğünde deprem
Diyarbakır’da, Polis Haftası kutlandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sarıyer’de minibüs durağına uğradı
Mareşal Fevzi Çakmak vefatının 71. yılında kabri başında anıldı
Ayasofya’da 87 yıl sonra Ramazan coşkusu
Bediüzzaman’ı gören Son talebelerinden Ali Tayyar Ağabey vefat etti
Erdoğan’ın makam aracının fiyatı belli oldu! Aracın değeri ifşa oldu
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Çok Bulutlu

Kur’an Kursları Diyanet Tekeline Alınıyor! Başkası Kurs Açamayacak

Kur’an Kursları Diyanet Tekeline Alınıyor! Başkası Kurs Açamayacak
REKLAM ALANI
21.12.2019
65
A+
A-

 

Kur’an Kursları Diyanet Tekeline Alınıyor! Başkası Kurs Açamayacak

Diyanet İşleri Başkanlığının “Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar ile Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönergesi” yayımlandı.

ARA REKLAM ALANI

Kur'an Kursları Diyanet Tekeline Alınıyor! Başkası Kurs Açamayacak

 21 Ara 2019 19:27:32

Diyanet dışında Kuran kursu açılamayacak

Vakıf ve dernekler de dahil olmak üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı dışında hiçbir gerçek veya tüzel kişi tarafından Kur’an kursu açılamayacak.

D grubu Kur’an kursları açılış ve kapanış işlemleri ilgili il müftülüğünün teklifi ve Başkanlığın onayıyla eğitim öğretime açılacak.

Bu grupta uygulanacak eğitim öğretim programı ve öğrencilerle ilgili bilgiler müftülükçe yetki verilen öğretici tarafından elektronik sisteme girilecek. Bu grup kurslarında görevlendirilen geçici öğreticiler müftülüğün belirleyeceği A, B veya C grubu kurs yöneticilerinden birinin rehberliğinde görevlerini yerine getirecek.

D grubu Kur’an kurslarında eğitim öğretim sonlandırıldığında kursta bulunan defter ve evraklar ilgili müftülükçe muhafaza edilecek.

İhtiyaç olması halinde gerekli şartları taşımak kaydıyla yatılı olarak açılan D grubu kurslar, her yıl yaz Kur’an kursu bitimi itibarıyla kapanacak.

Çeşitli nedenlerle Kur’an kurslarına gelemeyen veya bu hizmetlerden yararlanamayan vatandaşlar için uygun görülen yerlerde müftülüğün teklifi, mülki amirin onayı ile Kur’an eğitim ve öğretim kursu düzenlenebilecek.

Her eğitim öğretim yılı sonunda, kursların yıllık faaliyetlerini içeren detaylı rapor yurt yöneticisi, özet rapor ise kurs yöneticisi tarafından müftülüğe sunulacak.

Bu raporlarda yeni yıl için ihtiyaç duyulan hususlar hakkında eğitimin geliştirilmesine yönelik tekliflere de yer verilecek.

Hafızlık Takip Komisyonu kurulacak

En az bir sınıf hafızlık eğitimi yapılan il veya ilçelerde müftünün teklifi ve mülki amirin onayıyla kurulan Hafızlık Takip Komisyon üyeleri müftü veya görevlendireceği personelin başkanlığında, en az ikisi hafız olmak şartıyla kurs çeşidine göre belirlenecek. Bu belirlemede, aşere-takrib, tashih-i huruf mezunu veya hafızlık eğitiminde tecrübeli olma hususları göz önünde bulundurulacak.

Bir il veya ilçede tek komisyon oluşturulacak. Ancak öğrenci sayısı göz önünde bulundurularak ihtiyaç olması halinde her yüz öğrenciye bir komisyon olacak şekilde birden fazla da kurulabilecek.

Yurt içinde ve yurt dışında Hafızlık Tespit Sınavı Komisyonları da Başkanlıkça belirlenecek. Hafızlık tespit sınavları Başkanlıkça belirlenen kriterler çerçevesinde sözlü olarak, bu komisyonlar tarafından yapılacak.

Yaygın Din Eğitimi Takip Komisyonu oluşturulacak

Hafızlık eğitimi hariç Kur’an kurslarında uygulanan tüm eğitim öğretim programları için il veya ilçelerde müftünün teklifi ve mülki amirin onayı Yaygın Din Eğitimi Takip Komisyonu oluşturulacak. Bu komisyonlara illerde il müftüsü veya görevlendireceği müftü yardımcısı, ilçelerde ilçe müftüsü veya görevlendireceği personel başkanlık edecek.

Komisyon, İl Eğitim Kurulunca alınan kararların, mevzuata ve Başkanlığın eğitim anlayışına uygun, etkin ve verimli olarak yürütülmesini sağlayacak ve takibini yapacak. Yaygın din eğitimi hizmetlerinde il veya ilçe genelinde uygulama birliğini sağlayacak ve kursların fiziki açıdan eğitim öğretime elverişli olup olmadığını tespit edecek.

4-6 yaş grubuna program

Yönergede, Başkanlık tarafından hazırlanan ve uygulamaya konulan Kur’an kursları eğitim öğretim programlarına da yer verildi.

Buna göre A, B, C veya D grubu Kur’an kurslarında, 4-6 yaş grubuna yönelik eğitim öğretim vermek üzere sınıflar açılabilecek veya Kur’an kurslarının tamamı 4-6 yaş gurubuna yönelik eğitim-öğretim veren sınıflardan oluşabilecek. Bu kurs ve sınıflara, ilgili eğitim öğretim yılında eylül ayı sonu itibarıyla 48 ayını tamamlayan ve 72 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılacak. Taleplerin çok olması halinde öncelik daha önce hiç kayıt yaptırmamış ve okula başlama yaşına en yakın olana verilecek.

Okul öncesi özel eğitim kurumlarında 4-6 yaş grubu kurs/sınıf açılamayacak. 4-6 yaş grubuna yönelik eğitim-öğretim verilen sınıfların bulunduğu Kur’an kursu, niteliğine göre A, B, C veya D grubu Kur’an kurslarında aranan şartları taşıyacak.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.