ABD’nin 63 yıldır kullandığı ve İslam coğrafyasına yaptığı tüm operasyonları yönettiği İncirlik Üssü, sadece Erbakan’ın iktidarında ortaya konan siyasi iradeyle kapatılabildi. 1974 Kıbrıs Harekâtı sonrasında ABD, Türkiye’ye silah ambargosu koymuş, hükümet ortağı ve o tarihte hükümete vekâlet eden Milli Selamet Partisi aldığı kararla İncirlik Üssü’nü ABD’ye kapatmıştı. Başbakanlığa vekâlet eden Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan sadece İncirlik Üssü’nü ABD’ye kapatmakla kalmamış, ABD’nin Türkiye’deki tüm üslerine de el koymuştu.

İNCİRLİK ÜSSÜ’NDE NELER VAR?

ARA REKLAM ALANI

* İki adet askeri nakliye uçaklarının dahi inebileceği 3 bin metre boyunda pist!

* 5 bin askerin barınacağı yaşam alanları… Askerlerin aileleri de İncirlik’te kalabiliyor!

* Onlarca askeri uçağın korunacağı sert zeminden yapılan uçak hangarları…

* Askeri hastane…

* Amerikan conilerinin rahatı için kafeler, barlar ve yüzme havuzları…

* Bölgeyi dinleyebilecek askeri radarlar. U-2 casus uçakları dâhil!

* 50’ye yakın son model savaş uçağı!

* Nakliye uçakları, istihbarat uçakları… Hava ikmal uçakları… “Irak’ı bombalayan uçakların ve ‘Darbelerin yakıtı İncirlik’ten” manşetleri hafızalarımızda çok tazedir!

* İncirlik’te yaklaşık 1,500 ABD askeri bulunuyor. Ailelerle birlikte İncirlik’in nüfusu 5 bini buluyor.

* Sabit filo bulunmuyor. İncirlik’te Hava kuvvetleri 39’uncu Kanat Komutanlığı görev yapıyor.

İNCİRLİK’TEKİ NÜKLEER SİLAHLAR

2006’da, üzerinde patlayıcı madde yazılı tırların üsten çıkıp İskenderun Limanı’na, oradan Güney Kıbrıs’taki Agratour Üssü’ne oradan da Lübnan ve Filistin’e karşı kullanılmak üzere İsrail’e gittiği medyaya yansımıştı. Ulusal kaynaklar Savunma Konseyi’nin Şubat 2005 tarihli Hans M. Kristensen tarafından düzenlenmiş “Avrupa’daki Amerikan Nükleer Silahları” konulu raporuna göre, üste, yerleştirilmeleri 1998 yılında tamamlanmış 90 adet B-61 tipi nükleer başlığın bulunduğunu biliyoruz.” deniyor.

Kongre’ye bağlı Araştırma Servisi’nde görevli nükleer politika uzmanı AmyWoolf ise, “Toplamda Avrupa’nın çeşitli kentlerinde saklı 200 kadar B61 var.” demişti. 2010’da yayımlanan Wikileaks belgelerinde İncirlik’te Hiroşima’ya atılanların 21 katı etkili B-61 nükleer bomba bulunduğu belirtilmişti. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Adana, Bursa ve Kayseri’de canlı bombalara şahit olan Türkiye’nin nükleer toptan canlı bombasının adı da İncirlik demek!

ERBAKAN, TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA YENİ BİR DEVİR BAŞLATTI!

Tarihler 26 Temmuz 1975’i gösterdiğinde Hürriyet Gazetesi’nin manşeti gayet manidardı: “Hükümete vekâlet eden Milli Selamet Partisi Lideri ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ın kararı ile başta İncirlik olmak üzere Türkiye’deki Amerikan üslerinin tamamına el konuldu!” Hürriyet’in manşeti, ‘Üslere el koyduk!’ olurken sürmanşet; “Ambargo kararının kalkmaması üzerine: Türk dış politikasında yeni bir devir başlıyor” diyordu. Başyazıda ise, “Türkiye için artık Amerika yok!”tu! Türkiye’nin İncirlik’in kullanımını askıya alma kararı…..” ifadeleri yer almıştı.

1974 Kıbrıs harekâtı sonrasında ABD, NATO müttefiki Türkiye’ye silah ambargosu koydu! Buna karşılık Türkiye ne mi yaptı? Tarihler 26 Temmuz 1975’i gösterdiğinde Hürriyet Gazetesi’nin manşeti gayet manidardı: Hükümete vekalet eden Milli Selamet Partisi Lideri ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ın kararı ile başta İncirlik olmak üzere Türkiye’deki Amerikan üslerinin tamamına el konuldu! Hürriyet’in manşeti, “Üslere el koyduk!” olurken sürmanşet; “Ambargo kararının kalkmaması üzerine: Türk Dış Politikasında Yeni bir Devir Başlıyor” diyordu. Başyazıda ise “Türkiye için artık Amerika yok!”tu! Türkiye’nin İncirlik’in kullanımını askıya alma kararı, ambargonun kaldırılmasıyla ortadan kalkacaktı.