Site Rengi

GÜNCEL
Dünya Müslüman Alimler Birliği bütün insanlığa seslendi!
Vefat eden KHK’li öğretmen, göreve iade edildi!
Hamsi avcılığı yasağı uzatıldı
Göktaş: “Artık hep yerlerde sürünmelidir ABD askeri!”
Yunan medyasından ‘Türkiye bizimle dalga geçiyor’ çıkışı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan İlham Aliyev ile telefonda görüştü
Konya’da, Milli gazete dağıtıcısı Hasan Dayan (50), motosiklet kazası sonucu hayatını kaybetti.  Dayan’ın cansız bedeni üzerine dağıttığı gazeteler örtüldü. 
Türkiye’nin en soğuk ili -21.8 ile Bolu oldu!
MHP lideri Bahçeli talimatını Twitter’dan duyurdu
Mardin’de PKK’lı teröristlerin 4 sığınağı kullanılamaz hale getirildi
Hamsi avı yasağının 1 yıl uzatılması çağrısı
Burası Türkiye… Koronavirüs aşısıyla ilgili çok güzel haber!
İçişleri Bakanlığı’ndan son dakika açıklaması: PKK’dan kaçan 1 örgüt mensubu teslim oldu
İstanbul’a kar ne zaman yağacak sorusu yanıtını buldu! Beklenen kar yağışı geldi
Gazeteci Orhan Uğuroğlu’na saldırıda 4 kişi hakkında karar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ’ı telefonla aradı
Davutoğlu’ndan, Erdoğan ve Bahçeli’ye ‘saldırı’ tepkisi: Türkiye’yi yönetenlerin bir açıklama yapmaması utanç verici
Devlet Bahçeli eleştirisi yapan politikacı ve gazeteciye 1,5 saat arayla saldırı
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a Silahlı Saldırı
Milletvekili Gergerlioğlu Ben de Binlerce İnsan gibi KHK ile “terörist” İlan Edildim
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “aşı pasaportu” açıklaması
Anayasa Mahkemesi, Berberoğlu’nun ikinci başvurusunu 21 Ocak’ta görüşecek
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nı ziyaret etti
TBMM Başkanı Şentop’tan Tekirdağ Valisi Yıldırım’a ziyaret
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik görüşme
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı

“Dindar-Muhafazakar Camiada Kemalist Sapma mı?”

“Dindar-Muhafazakar Camiada Kemalist Sapma mı?”
REKLAM ALANI
15.12.2019
67
A+
A-

“Dindar-Muhafazakar Camiada Kemalist Sapma mı?”

Özgür-Der’in panelinde Dindar camiada Kemalist söylemin çeşitli alanlarda yükselişi ele alındı.

KAYNAK: HAKSÖZ-HABER

ARA REKLAM ALANI

Özgür-Der 2019-2020 Aylık Paneller Serisinin dördüncü oturumu çerçevesinde “Dindar-Muhafazakar Camiada Kemalist Sapma mı?” başlığı tartışıldı.

 

Haksöz Dergisi Yazarı Güney Uzun’un yöneticiliğini yaptığı panelde konuşmacılar Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ve Gazeteci-Yazar Selahaddin Eş Çakırgil oldu.

 

Panelde cumhuriyet tarihi boyunca Kemalist uygulama ve politikalara, günümüz söylemlerine ve sapmalara değinilirken, Kemalist söylemin bir dönem geriletildiği fakat tekrardan canlandığı vurgulandı.

 

– Putperest anlayış

 

Selahaddin Eş Çakırgil, Fazıl Ahmet Paşa’dan bir anekdotla sunumuna başlarken, insanların ‘çalıyı dolaşmak’ anlayışıyla davranarak resmî uygulamaları sineye çektiğini fakat günümüzde artık hiç gereği olmamasına rağmen Kemalist söylemlere başvurulduğunu ifade etti.

 

Televizyon programlarında konuşmacıların Mustafa Kemal üzerine tartışma yaptırmaktan insanları men ettiğini belirten Çakırgil, cumhuriyet döneminde insanların korkunç bir putperest anlayışla yetiştirildiğini ve günümüz sapmalarının aslında yeni olmadığını bildirdi.

 

Öyle ki bazı gazetelerde kendisinin ‘yarı tanrı’ olarak lanse edildiğini anlatan Çakırgil, okuldan paraya ve pula kadar her yerde bu figürün işlendiğini söyledi.

 

– Kuzey Kore ile benzeşen törenler

 

Çakırgil, düşmanımıza benzemeye yeltenen bir anlayışın Müslümanlara musallat olduğunu aktaran Çakırgil, Türkiye’de 10 Kasım törenlerinde yapılan uygulamaların Kuzey Kore’dekilerle benzeştiğine dikkati çekti.

 

Behçet Kemal Çağlar’ın Mustafa Kemal’in ölümüne dair “Rabbim de gözyaşı dökmese ayıp” ifadesini hatırlatarak, sapkın tutumların yeni olmadığını vurguladı.

 

Çeşitli saiklerle bazı konuların konuşulamadığına dikkati çeken Çakırgil, insanların öğretilmiş çaresizlikle kendiliğinden bazı unsurları sahiplendiğini kaydetti.

 

Çakırgil, Mustafa Kemal’in bugün kendisinin anlatılış biçimini görse kendisinin dahi kabul etmeyeceğini, “Dünyada bizim çapımızda komik durumda olan Kuzey Kore dışında ülke yok.” dedi.

 

Anıtkabir tazimlerine de değinen Çakırgil, başörtülü insanların dahi Anıtkabir ziyaretlerinde bulunduğunu ve “imanımızı tazeledik” gibi ifadelere başvurulduğunu hatırlattı.

 

“Bizi kula kul olmama kararımız var.” diyen Çakırgil, her mecrada uygun şekilde bunu izah etmeni zaruretine değindi.

 

– Olumlu adımlar geriye dönüyor

 

Rıdvan Kaya, “Kemalizm ideolojisi Türkiye toplumunda yükseliyor mu, belirleyici hale geldi mi?” gibi sorulara değinerek konuşmasına başlarken, 12 Eylül dönemlerindeki gibi dayatmacı bir durum olmamakla beraber, birkaç sene öncesine göre daha olumsuz bir gidişatta olunduğunu ifade etti.

 

AK Parti iktidarında Kemalist söylemin farklı şekillerde gözlemlendiğini hatırlatan Kaya, ilk dönemlerde Cumhuriyet Mitingleri gibi uygulamalarla Kemalizm baskısı altında olan AK Parti kadrolarının Ergenekon ve Balyoz gibi süreçlerde Kemalist kadroların burnunu sürttüğünü belirtti.

 

“Eğitim hayatında belli yumuşamalar oldu, ant uygulaması ve milli güvenlik dersleri kaldırıldı, Kürt Sorunu ve Dersim tartışmaları başladı, koyu militarist resmî törenler kaldırılmadıysa da alanları daraltıldı, resmî ideolojinin baskısının dar alanlara hapsedildiği bir süreç yaşadık.” diyen Kaya, olumlu adımların tekrar geriye döndüğünün altını çizdi.

 

– Darbecilik FETÖ ile başlamadı

 

Resmî uygulamaların her ne kadar doğru olmasa bile anlaşılır bulunduğunu bildiren Kaya, Anıtkabir’de başörtülülerin tazimde bulunması, zaruret dışı açıklamalar, hatta sivil şahısların Mustafa Kemal söyleminin anlaşılamayacağına dikkati çekti.

 

Kaya, “15 Temmuzla beraber iktidarın tehdit algısında bir değişim oldu, buna bağlı olarak yeniden ittifaklar ve söylemler kurulmaya başlandı, darbecilik sadece FETÖcülüğe indirgendi ve bu Kemalistleri tekrar palazlandırdı.” diyerek FETÖ darbe girişiminin tabi ki lanetlenmesi gerektiğini fakat darbeciliğin bu girişimle başladığını iddia etmenin yanlış olduğunu ve cumhuriyetin kendisinin darbeler tarihi olduğunu anlattı.

 

12 Eylül, 27 Mayıs gibi darbe ve muhtıraların tamamı Kemalist sistemin devamına dair yapıldığını hatırlatan Kaya, 15 Temmuzdan önce yaşanılan bu vakıaları defterden silmenin hata olacağını söyledi.

 

– Milliyetçilik ve Devletçilik Kemalizmi yükseltiyor

 

Kaya, AK Parti’nin MHP ile kurduğu ittifakın Kemalist sisteme desteğinin aşikar olduğunu kaydederek, AK Parti kadrolarının ürettikleri Kemalist söylemin Kemalistlerin oyunu almaktan ziyade bürokraside bulunan Kemalist unsurların kendilerine yaklaşması amacıyla üretildiğini ifade etti.

 

Milliyetçiliği ve devletçiliğin yüceltildiği bir ortamda Kemalist ideolojinin yükselmemesinin imkansız olduğunu vurgulayan Kaya, beka söyleminin sorunlara yol açtığını ve muhacirlere karşı köpürtülen rahatsızlığın bu beka söyleminden bağımsız olmadığını belirtti.

 

Yeni bir ulusalcılık ve ulusal kimlik inşası olduğunu ve Mustafa Kemal’in bu kimliğin bileşenlerden birinin olduğunu söyleyen Kaya, İslami sembollerin daha öne çıktığını, laik, ateist baskıcılık olmadığını fakat her halükarda bunun da bir ulusalcılık olduğunu anlattı.

 

– Kemalizm dayatılan bir dindir

 

Kaya, geçmişten beri İslami kimliğiyle bilinen insanların Mustafa Kemal tazimleri yapmaya başladığını söylerken, İslami camiaya yakın medya kanallarının da netliklerini yitirdiklerinin altını çizdi.

 

“Bu mesele bizler açısından politik olmaktan ziyade ideolojiktir, akidevidir, ideolojik bir tavır göstermek gerekmektedir, tevil edilmesi doğru değildir, akidevi bir mesele geçiştirilemez.” diyen Kaya, Kemalizmin Türkiye topraklarında dayatılan bir din olduğunu ve bunun kavranması gerektiğini belirtti.

 

Kemalizmin otoriter ve totaliter olduğuna dikkati çeken Kaya, siyasi partiler yasasından eğitim politikalarına, diyanetten sivil toplum kuruluşlarına her yerde bu söylem dayatılıyor dedi.

 

– Kimse bizi Kemalist yapmaya kalkışmamalı

 

10 Kasım törenlerinde çocukların Mustafa Kemal büstüne secde ettirilmesine herkesin karşı çıkmasının doğru olduğunu fakat Anıtkabir’de başörtülü kadınların tazimde bulunmasının bu durumdan daha problemli olduğunu aktaran Kaya, “Mustafa Kemal ile Kemalizm ayrı yapmak yanlıştır.” dedi.

 

“Biz kimseye dinimizi dayatmıyoruz, kimse de beni Kemalist yapmamaya kalkışmamalı, bunun zulüm olduğunu ortaya koymalıyız. Türkiye’de herkes Kemalist olmak zorunda bırakılıyor.” diyen Kaya, Müslümanların resmî ideoloji dayatmasını kabul etmemesi ve taleplerini her yerde yükseltmesi gerektiğini söyledi.

 

Eğitim politikasının dozu azaltılmasına rağmen halen Kemalist yetiştirdiğini bildiren Kaya, okullardan başlayarak her alanda bu mantığın reddedilmesinin önemine işaret etti.

 

Kaya, “Resmi ideoloji dayatması kabul edilebilir bir şey değildir. Kemalizm, liberalizm gibi milliyetçilik gibi bir ideolojidir, partilerden bir parti olup yarışsın fakat tüm toplumu belirlemeye kalkmasına karşı çıkmalıyız.” dedi ve bu konuda çaba sarfedilmesi gerektiğini belirtti.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.