Kanadalı şirketin Kazdağları’ndaki maden arama sürecinde yaşanan orman katliamı şimdi de Çanakkale Lapseki’de yaşanıyor.

Kazdağları’nda orman katliamı bitmiyor. Lapseki Şahinli bölgesinde özel bir şirkete ait altın madeni işletmesi için düğmeye basıldı.

Çanakkale Olay’dan Eren Aşnaz’ın haberine göre alanda kesilen ağaçların görüntüsü Kirazlı Balan’da çekilen görüntüleri aratmadı. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Hicri Nalbant, İl Özel İdare’ye ruhsat olup olmadığını öğrenmek amacı ile yazı yazacağını, ruhsat var ise en kısa zamanda dava açacaklarını söyledi.

Özel bir maden şirketi, Lapseki Şahinli’de başlattığı altın madeni için düğmeye bastı. Bölgede kesilen ağaçların görüntüsü Kirazlı Balaban’da çekilen ve binlerce insanın tepkisini çeken görüntüleri aratmadı. Kazdağları’nın eteklerinde yer alan bölge doğal yaban hayatı açısında önemli bir bölge olarak biliniyor. Maden alanı aynı zamanda Lapseki’nin içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Bayramdere Barajı’na da çok yakın bir mesafede yer alıyor.

Önceki dönem İl Genel Meclis üyesi ve Ziraat Mühendisleri Odası eski Başkanı Hicri Nalbant konuyla ilgili yaptığı açıklamada, öncelikle İl Özel İdare’ye yazacakları bir yazı ile maden firmasına ruhsat verilip verilmediğini soracaklarını söyledi. Nalbant, ruhsat verilmesi halinde dava açacaklarının altını çizdi. Nalbant, alanın Bayramdere Barajı’na çok yakın olduğunu ifade ederek, aynı zamanda madenin Umurbey Barajını da etkileyebileceğini ifade etti.

İktidarın izin verdiği takdirde buradan su kullanılabileceğini ekleyen Nalbant, aynı zamanda bunun içinde ayrı bir dava açılabileceğini söyledi. Nalbant konuyla ilgili açıklamasında; “Burası ile ilgili İl Özel İdare’ye yazı yazacağız ve ruhsat alıp almadıklarını soracağız. Eğer ruhsat almışlarsa orası ile ilgili ruhsat iptal davası açacağız. Tabi keşke Balaban’da yapılanlar bu bölgede de yapılabilse. Burası Lapseki’nin içme ve kullanma suyunu temin eden Bayramdere Barajına bölgede bulunan TÜMAD’dan daha yakın. TÜMAD’ın en doğu sınırı özel şirketin en batı sınırı oluyor. Yani baraja TÜMAD’dan çok daha yakınlar. Hatta buradaki maden Umurbey Barajını da etkileyebilir. Şu anda kendilerinin suyu yok. Su olmayınca madeni nasıl işletecekler? Umurbey Barajı’nda su alabilirler mi? İktidar veriyorum derse alırlar. Bu durumda ayrıca bir dava daha açılmış olur. Oraya ruhsat verilip verilmediğini İl Özel İdare’ye yazdığımız bir yazı ile öğreneceğiz. Bu duruma göre oraya dava açacağız” dedi.